Kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı

Doğurganlık çağında kadınlarda ve genç kızlarda kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı gibi bir konuya geçmeden önce kürtaj ve öncesinide anlatmak isterim,  gebe kalma ihtimali beklenenin çok üzerinde olabilir ve hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilirsiniz, henüz üremeye hazır değil iken bir aile kurmuşçasına bebek geliyor haberi sizi mutlu etmesi gerekirken depresyonda sokabilir, hatta acaba gebe kalmış olabilirmiyim diye korunsanız bile her cinsel ilişkiden sonra birde ertesi gün hapı Ella gibi bir ilaç daha almaya zorlayabilir, bunlar hayatın parçası üzülmeyin istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için tüm dünyada hergün onbinlerce kadın jinekologlara başvuruyor, bu seferlik sizde onlardan birisiniz , çokta anormal değil.

2016 yılı yaklaşırken İstanbul'da jinekologları en fazla meşgul eden konu kürtajdır, neyseki son 30 yılda kullanıma sokulan vakum kürtaj metodu sayesinde artık eskisi gibi rahim içi kazıma yapılmıyor ve nerdeyse rahme hiç dokunmadan sadece negatif basınçla gebelik kesesini dışarı alabiliyoruz. Vakum kürtaj 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor ve yürüyüp gidebiliyorsunuz, lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz.

Kürtaj sonrası dönemdede ilk 10 gün kadar bazı konulara dikkat etmek gerekiyor, rahim kanalından gebelik kesesi geçtiği için ilk günler kanal tam olarak kapanmayabilir ve dış ortamdan mikroplar yukarı çıkarak rahme ulaşabilir, bunu engellemek için kürtaj sonrası ilk 10 gün denize, havuza girmek sakıncalıdır ve tabiki cinsel ilişkiye girmek içinde bu sürenin geçmesini beklemekte fayda olacaktır.

Bu yazımızda kürtaj sonrası cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiğini anlatmanın yanında kürtajın genel tanımlamaları, kürtajın ne olduğu, kürtajın nasıl yapıldığı, 2016 kürtaj yasasına göre kürtajın yasak olduğu durumların hangileri olduğu, İstanbul'da kürtaj fiyatlarının kaç para olduğu, kürtaj sonrası hamilelik ihtimalleri hakkındada birşeyler söylüyoruz, son olarakta Mardin ilinde kızlık zarı diken doktorların hangileri olduğu konusunada değiniyoruz.

Kürtaj sonrası dönemle ilgili merak ettiklerinizi İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak bize sorabilirsiniz, ama telefonla konuşmak için müsait değilseniz , yada yanınızda olayınızı duymaması gereken kişiler varsa WhatsApp üzerinden yazın , en kısa zamanda cevap yazıyorum, günlük hasta yoğunluğumuz fazla olduğu için mesajlarınıza biraz geç yanıt verirsem lütfen bozulmayın.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İncirli Cad. No 9 Bakırköy İstanbul
( kemerburgaz üniversitesi yanı )
0212 227 5519
0532 221 3007 
0542 215 7274 WhatsApp
Metrobüs ile ulaşım : İncirli durağında inip Kaymakamlığa doğru yürüyünüz.
Vapur ile ulaşım : Bakırköy iskelesinde inip Kaymakamlığa doğru yürüyünüz.
Uçak ile ulaşım : Atatürk havalimanında inip herhangi bir taksi ile 10 dakikada ulaşınız.
Şehirlerarası otobüsle ulaşım : Esenler otogarında inip metro ile İncirli durağına geliniz ve yürüyünüz.
www.facebook.com/kurtajfiyatlari
www.twitter.com/jinekologdr
Doktora direkt ulaşmak için lütfen tıklayınız .

Kürtaj

Gebelik sonlandırma yani kürtaj hakkında tanımsal bilgi vermeyide uygun buldum. Kürtaj latince kazımak anlamına gelmekle birlikte artık 2016 yılı ve öncesindeki 30 yılda vakumlu kürtaj ile kazımadan hamilelik sonlandırılmaktadır, dolayısı ile üreme sistemine herhangi bir zarar vermemektedir, ayrıca kürtaj sonrası ilk günlerden itibaren gebe kalma olasılığınızda önceki ile aynıdır.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Vakum kürtaj çıktıktan sonra bu metodu merak ederek kürtaj nasıl yapılır diye soran , istenmeyen gebeliğe maruz kalmış birçok genç bayan İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemize ulaşıyor. Vakum kürtajın nasıl yapıldığını kısaca anlatmak isterim; ultrasonla gebelik haftası tespiti, rahim girişinin uyuşturulması, collum dilatasyonu, karmen kanülünün canalis collum uteriye yerleştirilmesi, vakum aparatının karmen dış ucuna takılması ve negatif basınç verilerek gebelik kesesinin dışarı alınmasıdır. Kürtaj sonrası mutlaka bir ultrason daha yaparız ve rahim içinde parça kalmadığından emin oluruz.

Kürtaj yasası

2016 yılı yaklaşırken Türkiye'de kürtaj yasası halen çok merak ediliyor ve bazıları kürtajın yasak olduğunu zannediyor, ama bu doğru değil, kürtaj kanunu ve alakalı yasalara göre 10 hafta içinde gebelik sonlandırmak serbesttir, ama 10 haftayı geçerse mazeretiniz ne olursa olsun , hatta tecavüz sonucu gebe bile kalmış olsanız bebeği dünyaya getirmek zorunda kalırsınız. 18 yaşını doldurmadıysanız kürtaj olabilmek için anne veya babanızdan imzalı kağıt gerekiyor, resmi nikahla evli iseniz kürtaj için eşinizden yine imzalı kağıt lazım.

Kürtaj fiyatları  İstanbul

İstenmeyen gebelik durumunuz varsa sonlandırmak için kürtaj dışında bir alternatif yoktur, bu konuda aklınıza İstanbul'da 2016 kürtaj fiyatları takılabilir, rakamsal değerleri direkt olarak buraya yazamıyorum ama İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi telefonla arayarak veya WhatsApp üzerinden fiyat listemizi isteyebilirsiniz. İstanbul'da kürtaj ücretleri hamilelik haftasına göre ciddi anlamda değişir, adet gecikmesi olunca sebep gebelik ise en az 5 haftalık olduğunuzu hesaba katmalısınız zira 4 hafta süren adet döneminizde gebelik haftasına dahil edilir, en ucuz kürtaj fiyatları 4-5 haftalık gebelikler içindir, hamilelik haftanız artarsa çocuk aldırma ücretide artacaktır.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj sonrası ilk günler cinsel organlar açısından hassas bir dönemdir ve enfeksiyon açısından risk oluşturmamak için kürtaj sonrası cinsel ilişkiye ilk 10 gün zarfında hiç girmemekte fayda vardır. Ama daha sonrasında normal herzamanki cinsel yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Eğer ilk 10 günlük süreçte cinsel ilişki yaşadıysanız mutlaka enfeksiyon olacak diye bir kural yoktur ama sadece risk artmaktadır, penis darbeleri ile vajina girişindeki zararlı mikrobik flora rahim boşluğuna itilebilir.

Kürtaj sonrası hamilelik

Bazı bayanlar kürtaj sonrası hamilelik konusunda endişeler taşırlar, sanıyorum etraflarındaki anneleri yada anneanneleri gibi yaşlı kadınların kazıma kürtaj döneminden kalan kötü kürtaj hikayeleri onları etkilemiş olabilir, ama merak etmeyin, günümüzde artık rahim içi kazıyarak yani kürete ederek gebelik sonlandırmıyoruz, onun yerine vakumlu kürtaj uyguluyoruz ve 10 dakikada tamamlanıyor, kürtaj sonrası ne zaman isterseniz yeniden gebe kalabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi Mardin

Bekaret tamiri konusunda gerek yurtdışından gerekse uzak şehirlerden birçok genç bayan İstanbul'a gelir, kızlık zarı diktirmek isteyenlerden hergün birçok telefon alıyoruz, bunlardan Mardin ili ve çevresindeki ilçelerde kızlık zarı diken jinekolog varmıdır, kızlık zarı dikimi Mardin veya Kızlıltepe ilçesinde yapılır mı ? diye soranlarda oluyor, ama zaten .... den bize zar dikimi için birçok hasta geliyor, bunlar ya gizlilik sebebi ile yada civarında güvenebilecekleri doktor bulamadıkları için bize ulaşıyorlar.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
İncirli cad no 9 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 3007
0542 215 7274 WhatsApp

Yorumlar

 1. Hamilelik Test: Iyi Akşamlar haftasonu rahatsZ edicem sizi ama kürtaj hakkında bilgi edinmek istiyorum
  01 03 2015, 19:48 - Jinekolog Operatör Doktor: Tabi
  01 03 2015, 20:14 - Hamilelik Test: Yeni öğrendim hocam kanda çıktı kaç hafta bilmiyorum Beta HCG 15000.00 yazıyor sizce kaç haftalık gebeliktir alınabilirmi
  01 03 2015, 21:16 - Jinekolog Operatör Doktor: Ultrasonda netleşir

  YanıtlaSil
 2. Slm 17 yaşında kürtaj yapıyormusunuz ankaradan gelsek geri gün içinde ankaraya dönebilirmiyiz, kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı hocam ?
  1 02 2016, 15:12 - Jin op dr turgay karakaya: Anneden kağıt lazım
  1 02 2016, 15:13 - .: Nasıl bir kağıt
  1 02 2016, 15:13 - Jin op dr turgay karakaya: Anne kimlik fotokopisine kızım ..ın kürtajına izin veritoum isim soyad imza
  1 02 2016, 15:14 - .: Kendisinin gelmesine gerek yok yani
  1 02 2016, 15:15 - .: Birde fiyat verirseniz çok tşk ederim
  1 02 2016, 15:21 - .: Kayıt getirdiğim zaman her hangi başka işlem yoksa randevu almak istiyorum
  1 02 2016, 15:26 - Jin op dr turgay karakaya: Tabi
  1 02 2016, 15:26 - Jin op dr turgay karakaya: Gün?
  1 02 2016, 15:27 - .: Uçak saatlerine bakayım yazacam geliş gidiş alacağım bilet ortalama kaç saat sürer işleminiz
  1 02 2016, 15:41 - Jin op dr turgay karakaya: 15 dak

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar bu saatte cok özür dileyerek rahatsız ediyorum kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı dönüş yaparsanız cok sevirim
  2 05 2016, 00:09 - -: Sizi internetten buldum güven verdiniz
  2 05 2016, 00:10 - -: Flep yöntemi ile kızlık zarı diktirmenin ücreti nedir
  2 05 2016, 00:10 - -: En kısa zamanda gelecegim fiyatını ögreniyim
  2 05 2016, 09:45 - -: Cok tesekkür ederim
  2 05 2016, 10:27 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: R e

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yasal Uyarı : Blogumuza yorum , soru ve dialog gönderirken bu içeriğin diğer ziyaretçiler tarafıncada okunabileceğini göz önünde bulundurarak isim , adres , telefon gibi size özel bilgiler girmekten kaçınınız. Yanlışlıkla gönderdiğiniz veya sonradan vazgeçtiğiniz içeriklerinizi sildirmek için bizi arayınız. Ayrıntılar için " Site kullanım kuralları ve Yasal uyarılar" bölümüne bakınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj fiyat 2018

Kürtaj ne kadar sürer ?

Eş izni olmadan kürtaj