Kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı

Doğurganlık çağında kadınlarda ve genç kızlarda kürtaj sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı gibi bir konuya geçmeden önce kürtaj ve öncesinide anlatmak isterim,  gebe kalma ihtimali beklenenin çok üzerinde olabilir ve hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilirsiniz, henüz üremeye hazır değil iken bir aile kurmuşçasına bebek geliyor haberi sizi mutlu etmesi gerekirken depresyonda sokabilir, hatta acaba gebe kalmış olabilirmiyim diye korunsanız bile her cinsel ilişkiden sonra birde ertesi gün hapı Ella gibi bir ilaç daha almaya zorlayabilir, bunlar hayatın parçası üzülmeyin istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için tüm dünyada hergün onbinlerce kadın jinekologlara başvuruyor, bu seferlik sizde onlardan birisiniz , çokta anormal değil.

2019 yılı yaklaşırken İstanbul'da jinekologları en fazla meşgul eden konu kürtajdır, neyseki son 30 yılda kullanıma sokulan vakum kürtaj metodu sayesinde artık eskisi gibi rahim içi kazıma yapılmıyor ve nerdeyse rahme hiç dokunmadan sadece negatif basınçla gebelik kesesini dışarı alabiliyoruz. Vakum kürtaj 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor ve yürüyüp gidebiliyorsunuz, lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz.

Kürtaj sonrası dönemdede ilk 10 gün kadar bazı konulara dikkat etmek gerekiyor, rahim kanalından gebelik kesesi geçtiği için ilk günler kanal tam olarak kapanmayabilir ve dış ortamdan mikroplar yukarı çıkarak rahme ulaşabilir, bunu engellemek için kürtaj sonrası ilk 10 gün denize, havuza girmek sakıncalıdır ve tabiki cinsel ilişkiye girmek içinde bu sürenin geçmesini beklemekte fayda olacaktır.

Bu yazımızda kürtaj sonrası cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiğini anlatmanın yanında kürtajın genel tanımlamaları, kürtajın ne olduğu, kürtajın nasıl yapıldığı, 2019 kürtaj yasasına göre kürtajın yasak olduğu durumların hangileri olduğu, İstanbul'da kürtaj fiyatlarının kaç para olduğu, kürtaj sonrası hamilelik ihtimalleri hakkındada birşeyler söylüyoruz, son olarakta Mardin ilinde kızlık zarı diken doktorların hangileri olduğu konusunada değiniyoruz.

Kürtaj sonrası dönemle ilgili merak ettiklerinizi İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak bize sorabilirsiniz, ama telefonla konuşmak için müsait değilseniz , yada yanınızda olayınızı duymaması gereken kişiler varsa WhatsApp üzerinden yazın , en kısa zamanda cevap yazıyorum, günlük hasta yoğunluğumuz fazla olduğu için mesajlarınıza biraz geç yanıt verirsem lütfen bozulmayın.Kürtaj

Gebelik sonlandırma yani kürtaj hakkında tanımsal bilgi vermeyide uygun buldum. Kürtaj latince kazımak anlamına gelmekle birlikte artık 2019 yılı ve öncesindeki 30 yılda vakumlu kürtaj ile kazımadan hamilelik sonlandırılmaktadır, dolayısı ile üreme sistemine herhangi bir zarar vermemektedir, ayrıca kürtaj sonrası ilk günlerden itibaren gebe kalma olasılığınızda önceki ile aynıdır.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Vakum kürtaj çıktıktan sonra bu metodu merak ederek kürtaj nasıl yapılır diye soran , istenmeyen gebeliğe maruz kalmış birçok genç bayan İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemize ulaşıyor. Vakum kürtajın nasıl yapıldığını kısaca anlatmak isterim; ultrasonla gebelik haftası tespiti, rahim girişinin uyuşturulması, collum dilatasyonu, karmen kanülünün canalis collum uteriye yerleştirilmesi, vakum aparatının karmen dış ucuna takılması ve negatif basınç verilerek gebelik kesesinin dışarı alınmasıdır. Kürtaj sonrası mutlaka bir ultrason daha yaparız ve rahim içinde parça kalmadığından emin oluruz.

Kürtaj yasası

2019 yılı yaklaşırken Türkiye'de kürtaj yasası halen çok merak ediliyor ve bazıları kürtajın yasak olduğunu zannediyor, ama bu doğru değil, kürtaj kanunu ve alakalı yasalara göre 10 hafta içinde gebelik sonlandırmak serbesttir, ama 10 haftayı geçerse mazeretiniz ne olursa olsun , hatta tecavüz sonucu gebe bile kalmış olsanız bebeği dünyaya getirmek zorunda kalırsınız. 18 yaşını doldurmadıysanız kürtaj olabilmek için anne veya babanızdan imzalı kağıt gerekiyor, resmi nikahla evli iseniz kürtaj için eşinizden yine imzalı kağıt lazım.

Kürtaj fiyatları  İstanbul

İstenmeyen gebelik durumunuz varsa sonlandırmak için kürtaj dışında bir alternatif yoktur, bu konuda aklınıza İstanbul'da 2019 kürtaj fiyatları takılabilir, rakamsal değerleri direkt olarak buraya yazamıyorum ama İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi telefonla arayarak veya WhatsApp üzerinden fiyat listemizi isteyebilirsiniz. İstanbul'da kürtaj ücretleri hamilelik haftasına göre ciddi anlamda değişir, adet gecikmesi olunca sebep gebelik ise en az 5 haftalık olduğunuzu hesaba katmalısınız zira 4 hafta süren adet döneminizde gebelik haftasına dahil edilir, en ucuz kürtaj fiyatları 4-5 haftalık gebelikler içindir, hamilelik haftanız artarsa çocuk aldırma ücretide artacaktır.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj sonrası ilk günler cinsel organlar açısından hassas bir dönemdir ve enfeksiyon açısından risk oluşturmamak için kürtaj sonrası cinsel ilişkiye ilk 10 gün zarfında hiç girmemekte fayda vardır. Ama daha sonrasında normal herzamanki cinsel yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Eğer ilk 10 günlük süreçte cinsel ilişki yaşadıysanız mutlaka enfeksiyon olacak diye bir kural yoktur ama sadece risk artmaktadır, penis darbeleri ile vajina girişindeki zararlı mikrobik flora rahim boşluğuna itilebilir.


Kürtaj sonrası hamilelik

Bazı bayanlar kürtaj sonrası hamilelik konusunda endişeler taşırlar, sanıyorum etraflarındaki anneleri yada anneanneleri gibi yaşlı kadınların kazıma kürtaj döneminden kalan kötü kürtaj hikayeleri onları etkilemiş olabilir, ama merak etmeyin, günümüzde artık rahim içi kazıyarak yani kürete ederek gebelik sonlandırmıyoruz, onun yerine vakumlu kürtaj uyguluyoruz ve 10 dakikada tamamlanıyor, kürtaj sonrası ne zaman isterseniz yeniden gebe kalabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi Mardin

Bekaret tamiri konusunda gerek yurtdışından gerekse uzak şehirlerden birçok genç bayan İstanbul'a gelir, kızlık zarı diktirmek isteyenlerden hergün birçok telefon alıyoruz, bunlardan Mardin ili ve çevresindeki ilçelerde kızlık zarı diken jinekolog varmıdır, kızlık zarı dikimi Mardin veya Kızlıltepe ilçesinde yapılır mı ? diye soranlarda oluyor, ama zaten .... den bize zar dikimi için birçok hasta geliyor, bunlar ya gizlilik sebebi ile yada civarında güvenebilecekleri doktor bulamadıkları için bize ulaşıyorlar.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj ne kadar sürer ?

Kürtaj fiyat ekşi